همزمان با روز جهانی یادواره قربانیان ترافیکی اعلام شد:

35 ميليون نفر در دنيا ساليانه در اثر تصادفات جان خود را از دست می دهند

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ ۱۰:۲۷ | تعداد بازدید: 49

 کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت حرفه‌ای ضمن بیان اهمیت بزرگداشت یادواره قربانیان حوادث جاده ای، با نظر به آمار بالای افراد حادثه دیده و مرگ ناشی از حوادث ترافیکی افزود: سومین یکشنبه ی ماه نوامبر توسط مجمع عمومی سازمان ملل تحت عنوان "گرامیداشت قربانیان حوادث ترافیکی و خانواده های آنها" نامگذاری شده است.

مهندس الهام صابر اظهار داشت: با گسترش روزافزون جمعيت و به تبع آن افـزايش وسـايل حمل و نقل، نياز به سيستم هاي مديريت حوادث ترافيكي، بيش از پيش احساس مي شود. براساس آمارهاي منتشر شده از سوي سازمان جهاني بهداشت تقريبا 35/1 ميليون نفر در دنيا، ساليانه در اثر تصادفات جان خود را از دست مي دهند كه از اين ميـزان 93 % آنان مربوط به كشورهاي در حال توسعه است. به طور متوسط ساليانه بين 20 تـا 50 ميليـون نفـر بـر اثـر حوادث ترافيكي دچار جراحت و يا معلوليـت مـی شـوند.

عضو هیات علمی دانشکده بهداشت عوامل موثر بر سوانح جاده ای را خطای انسانی، نقص فنی و عدم وجود ایمنی در اتومبیل ها و عومل محیطی و جاده ای دانست و گفت: شناخت عوامل خطر حوادث ترافیکی به عنوان اولین گام جهت کنترل و پیشگیری از بروز این حوادث می تواند راهگشای سیاست گذاران و برنامه ریزان مربوطه قرار گیرد.

سازمان های بین المللی نرخ فوت حوادث رانندگی را به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت گزارش می دهند آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2019 نشان می دهد که ایران در میان کشورهای دنیا به لحاظ نرخ کشته های حوادث جاده ای در میان 191 محدوده ی جغرافیایی در رتبه 130 قرار دارد.

وی در ادامه بیان کرد: موثرترين راه كاهش حوادث ترافيكي ، آموزش همگاني و رعایت مسائل ايمني وترافيكي می باشد و شعار درست برانيد تا سالم بمانيم وهمواره باید مد نظر داشته باشیم، استفاده از کمربند ایمنی را فراموش نکنیم و به خاطر داشته باشیم کمربند ایمنی تنها برای استفاده در جاده های بین شهری نیست. حتی اگر خودرویی که با سرعت ۴۰ کیلومتر در حال حرکت است به ناگهان ترمز کند سرنشینان آن قادر به نگهداشتن خود نخواهند بود و از جای خود به سمت جلو پرتاب خواهند شد.

سر تیتر خبر
همزمان با روز جهانی یادواره قربانیان ترافیکی اعلام شد: