همزمان با هفته سلامت:

نمایشگاه آموزشی و اطلاع رسانی در خصوص ترک استعمال دخانیات برگزار گردید

تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ ۱۳:۱۰ | تعداد بازدید: 73

همزمان با هفته سلامت و با همکاری دانشکده بهداشت، معاونت بهداشتی  و به همت دانشجویان گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت، نمایشگاه آموزشی و اطلاع رسانی در خصوص ترک استعمال دخانیات در محل مجموعه آموزشی پردیش دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه مورخ 13 اردیبهشت ماه برگزار گردید.

دکتر ادریس بذرافشان با بیان اینکه مصرف دخانیات خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد، تصریح کرد: دخانیات تنها شامل سیگار نمی شود و هر نوع ماده با فرآورده ای که بخشی از آن از توتون و تنباکو و یا مشتقات آنها استفاده شود مواد دخانی بوده که برای بدن بسیارمضر است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه خاطرنشان کرد: سیگار در اثر سوختن، انواع مواد شیمیایی سمی را تولید نموده که تعداد زیادی از آنها جزء مواد سرطان زا محسوب می شوند بنابراین سرطان های مری، لوزالمعده، ریه، خون و دستگاه گوارش در مصرف کنندگان مواد دخانی بیشتر از سایر افراد جامعه است. مصرف دخانیات علاوه بر ایجاد مخاطرات برای افراد مصرف کننده، برای اطرافیان نیز مضر بوده و منجر به مشکلات جدی و تهدید سلامتی آنها می شود. افراد غیر سیگاری و غیر قلیانی که در خانه، محیط کار، اجتماعات و مکان های عمومی در معرض دخانیات قرار می گیرند، ناچار به استنشاق تحمیلی دود ناشی از دخانیات می شوند.

مدیر گروه مهندسی بهداشت محیط با بیان اینکه یکی از خبرهای خوب در ترک دخانیات این است که بدن در کوتاه ترین زمان ممکن آمادگی برگشت به حالت طبیعی را دارد، تصریح کرد: بهتر است فرد بعد از نتیجه گیری برای ترک دخانیات هرچه سریعتر اقدام کند چرا که برخی عوارض کوتاه مدت بوده و برخی عوارض نیز بلند مدت است که در مجموعه هر چه سریعتر برای ترک اقدام شود به نفع بدن است.

و در نهایت با توجه به این حقایق لازم است تک تک افراد جامعه نسبت به این معضل اجتماعی هشیار باشند و فریب سودجویان را نخورند. آگاه سازی کودکان و نوجوانان نسبت به خطرات سیگار و دخانیات و ایجاد نگرش منفی نسبت به آن می تواند نقش موثری در ایمن سازی آنان در مقابل مصرف دخانیات داشته باشد. همچنین پرهیز از مصرف دخانیات توسط والدین به ویژه در مقابل آنان، وجود ارتباط موثر و صمیمانه بین والدین با کودک و نوجوان، بسیج جامعه برای مبارزه با دخانیات و اجرای قوانین مرتبط با کنترل دخانیات می تواند نقش مهمی در پیشگیری از توسعه این معضل در جامعه داشته باشد.

سر تیتر خبر
همزمان با هفته سلامت: