تغذیه با شیر مادر راهکاری برای پایان دادن به سوء تغذیه

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ ۰۷:۵۲ | تعداد بازدید: 45

10 تا 16 مرداد ماه بعنوان هفته جهانی شیرمادر نام گذاری شده و شعار این هفته " قدمی رو به جلو برای ترویج تغذیه با شیر مادر .حمایت و آموزش" می باشد. سازمان جهانی بهداشت(WHO) تغذیه انحصاری با شیر مادر را تا ۶ ماهگی برای تضمین سلامت و رشد جسمی و ذهنی نوزاد توصیه کرده است. پس از ۶ ماهگی نیز شیر مادر باید همراه با غذاهای مکمل و غذاهای عادی، تا دوسالگی ادامه یابد. تغذیه با شیر مادر یکی از موثرترین راه ها برای تضمین سلامت و بقای کودک و همچنین غذای ایده آل برای نوزادان است و نیز ایمن، تمیز و حاوی آنتی بادی هایی می باشد که به محافظت در برابر بسیاری از بیماری های رایج دوران کودکی کمک می کند.

عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت خاطر نشان کرد: شیر مادر بهترین انتخاب برای تغذیه شیرخوران است. شیر مادر حاوری موادی است که هم از نظر کیفیت و کمیت قابل جذب برای شیرخوار بوده و هم انرژی و رشد کودک را تأمین می نماید. هیچ ماده ای وجود ندارد که بتواند جای شیر مادر را بگیرد، بیش از 400 ماده ی مفید در آن وجو دارد که نمی توان آن را در آزمایشگاه ها تولید نمود.

فهیمه عطاریان اظهار داشت: جدا از این واقعیت که شیر مادر مناسب با نیازهای کودکش است، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است و همیشه در دسترس است، همچنین بهبود ایمنی در برابر بسیاری از بیماری های عفونی، به دلیل و جود آنتی بادی مختلف در شیر مادر، وزن گیری مناسب  و پیشگیری از چاقی، کاهش خطر مرگ ناگهانی در دوران نوزادی و دیابت دوران کودکی و لوسمی مهمترین فواید قابل ذکر تغذیه انحصاری کودک در شش ماه اول زندگی است و همچنین مادران نیز از فواید تغذیه انحصاری و شیردهی به کودک بهره می برند: انقباض سریعتر رحم و برگشت ان به  اندازه قبل از بارداری و پیشگیری از طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، سرطان سینه و تخمدان و دیابت نوع 2، کاهش چاقی، کاهش پوکی استخوان در سالمندی و کاهش استرس و اضطراب و افسردگی در مادران از مزایای شیردهی مادر به کودک است.

عطاریان در پایان بیان کرد: تغذیه با شیر مادر، بخش مهمی از توسعه پایدار و یک جزء غیرقابل مذاکره از اقدام جهانی برای پایان دادن به سوء تغذیه است، شیرمادر حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز شیرخوار است .کودک در شش ماه اول تولد باید به طور انحصاری (فقط) با شیرمادر تغذیه شود. بدین معنی که از  دادن آب، آب قند،شیرمصنوعی وسایر مایعات وغذاها در شش ماه اول زندگی به شیر خوار باید پرهیز شود.