توجه ویژه‌ به افراد سالمند در دوران اپیدمی کرونا

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۰۸:۱۴ | تعداد بازدید: 14

عضو هیات علمی دانشکده بهداشت همزمان با هفته جهانی سالمند بیان کرد: سن 60 سالگی به بالا را سالمندی می‌نامند. آمار ها نشان می دهد که تعداد سالمندان در جمعیت در حال افزایش است. در ایران نیز براساس سرشماری سال 1395مرکز آمار ایران، کشور ما 7میلیون سالمند دارد که 9/28درصد جمعیت را تشکیل میدهد و انتظار میرود تا سال 1430 این نسبت به 30درصد کل جمعیت کشور برسد.

نیره کثیری ادامه داد: این تغییرات قابل توجه در جمعیت ها مستلزم سازگاری با نحوه ساختار جوامع در همه بخش ها است. علاوه بر آن افراد سالمند معمولا با مشکلات مختلفی مواجه هستند که جنبه­‌های جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی را در برگرفته و با تحمیل هزینه­‌های قابل توجهی همراه است. و لذا توجه به آنها اهمیت دو چندان خواهد داشت. و به دلیل اهمیت آن، روز اول اکتبر روز جهانی سالمندان نام گرفته است. و شعار آن در سال 1400« بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال » می باشد.

وی افزود: در دوران همه گیری ویروس کرونا لازم است توجه ویژه‌ای به افراد سالمند داشته باشیم. از آنجایی که سالمندان به عنوان گروه‌های آسیب پذیر بیماری کرونا محسوب می شوند ممکن است کرونا باعث ایجاد اضطراب و افسردگی یا تشدید آن در سالمندان شود.

کارشناس ارشد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت تشریح کرد: علایم اضطراب و افسردگی در سالمندان ممکن است متفاوت باشد و به صورت مشکلات جسمی، بی قراری و حواس پرتی بروز کند. و از آنجایی که دسترسی به آموزش های پیشگیری از ابتلا به کرونا برای آنها مقدور نیست؛ لذا با حوصله روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا را به سالمندان آموزش دهیم و مراقب باشیم توصیه های بهداشتی توسط سالمندان به درستی رعایت شود.

وی در پایان توصیه نمود : سالمندان می توانند در خانه قدم بزنند یا اگر دسترسی دارند در حیاط یا یک مکان خلوت نزدیک منزل ورزش و نرمش کنند. در این شرایط بهتر است برای موارد غیرضروری به پزشک مراجعه نکنند و به صورت تلفنی با پزشک معالج مشورت شود و در صورت نیاز به مراجعه به پزشک، آنها را همراهی کنیم.